Od prostých začátků ve venkovském francouzsko-kanadském městečku vyletěla Céline Dion jako kometa v mezinárodní superstar. Céline byla nazývána přední zpěvačkou současné populární hudby devadesátých let. Po celém světě získala posty hudebního průmyslu: ocenění Grammy ve Spojených státech, ocenění Juno a Felix v Kanadě a ocenění World Music v Evropě. Celý svět viděl Céline Dion, jak se doslova mění z talentované dospívající dívky v mezinárodní hvězdu.

    Narodila se v Charlemagne (malé město 30 mil východně od Montrealu, Quebec, Kanada) jako nejmladší ze 14 dětí velice hudební rodiny. Její rodiče, oba muzikanti, vedli malý klub, a o víkendech celá rodina vystupovala a bavila místní obyvatele. Céline od pěti let zpívala spolu se svými sourozenci a rychle získala schopnost živě vystupovat. Když jí bylo dvanáct, složila společně se svou matkou a jedním ze svých bratrů francouzskou píseň, která navždy změnila směr jejího života.

    Demo nahrávka obsahující píseň zaujala Reného Angélila, velice respektovaného osobního managera. V lednu 1981 byl René natolik unesen hlasem mladé Céline, že se rozhodl učinit ji mezinárodně známým talentem - dokonce zastavil svůj dům, aby mohl financovat nahrávání Célinina debutového alba!

    Céline začala být známá pro svůj talent v roce 1982, kdy vyhrála zlatou medaili na festivalu Yamaha World Song v Tokiu, spolu s vyhledávanou Hudební cenou pro špičkového umělce. V roce 1983 se stala první Kanaďankou vůbec, která získala Zlatou desku ve Francii.

    Cesta za poznáním pouze začala.

    V roce 1988 Céline upevnila svou pozici ve své domovské provincii Quebecu, kde požívala statutu superstar, obdržela řadu ocenění Felix a platinových alb. V tom samém roce Céline vyhrála v Dublinu v Irsku prestižní soutěž Eurovision Song, kde vystupovala živě před 600 milióny televizních diváků z celé Evropy, Sovětského svazu, středního Východu, Japonska a Austrálie.

 

Célinin mezinárodní prudký vzestup přišel, když nahrála titulní skladbu na soundtracku k animovanému Disneyho filmu "Kráska a zvíře". Píseň se stala číslem jedna a posbírala ceny Hudební akademia a Grammy. "Kráska a zvíře" se stala základním kamenem Célinina druhého anglicky zpívaného alba, nazvaného jednoduše 'Céline Dion'. Toto album přineslo další čtyři hity včetně "Love Can Move Mountains", "Water From The Moon", "If You Asked Me To" a "Did You Give Enough Love." V Kanadě získalo toto album šestkrát platinovou desku a bylo dalším stupněm k neuvěřitelné cestě k ocenění Juno.

    V této době začala Céline dělat významné kroky ve Velké Británii. Britští fanoušci vzali extrémně dobře "Think Twice", baladu z alba 'The Colour Of My Love'. Následujících pět týdnů dominovala píseň a album na vrcholu britských hitparád, takový výkon se neopakoval od roku 1965 a rozkvětu The Beatles. Píseň "Think Twice" zůstala číslem jedna ještě další dva týdny, překonala magickou miliónovou hranici a stala je jediným singlem ženské umělkyně, kterého se kdy ve Velké Británii prodalo čtyři milióny kusů.

    S albem 'D'eux' dosáhla Céline toho, co všichni považovali za nemožné - představila francouzskou hudbu horním britské hitparády. Svět opravdu objevil Céline Dion.

    Obdařena jedním ze skvělých hlasů populární hudby překročila všechny bariéry - včetně jazykové - s elektrizující sérií mezinárodních hitů. S krkolomným tempem nahrávání, natáčení videoklipů, turné a účastí v TV shows to vypadá, jako by Céline zbývalo už jen málo času. Céline použila svůj talent k podpoře Kanadského fondu cystické fibrozy. Jedna ze Célininých nejemocionálnějších písní ("Vole" z alba 'D'eux', později přeložené do angličtiny jako píseň "Fly", ktetá se objevuje na albu 'Falling Into You'), je vlastně dojemnou vzpomínkou na její neteř, Karine, která na tuto nemoc zemřela.

    Album 'Falling Into You', vydané v březnu 1996, se stalo nejlépe prodávaným albem toho roku; bodovalo v hitparádách 11 zemí a bylo zvoleno Albem roku a Nejlepším popovým albem na slavnostním ceremoniálu 39. Cen Akademie. Tohoto alba se po celém světě prodalo více než 25 miliónů kopií.

    ' Let's Talk About Love' je pokračováním k Célininému dvojímu vítězství v Grammy. Bylo nahráno v Londýně, New Yorku a Los Angeles,'Let's Talk About Love' uvádí speciální hosty včetně některých nejlepších zpěváků pop music, textařů a hudebníků.

    'Let's Talk About Love' bylo vydáno ve stejný den jako soundtrack k filmu 'Titanic'. Obě alba přinesla velmi milovanou ústřední píseň filmu,"My Heart Will Go On", kterou napsal James Horner a nahrál James Horner a Walter Afanasieff. "My Heart Will Go On" se rychle stala svatební písní pro fanoušky Céline.

    V ohromujícím sledu úspěchů 'Let's Talk About Love' soupeřilo s 27 milióny prodejů na celém světě svého předchůdce; 'Titanic' také prodal po celém světě přes 27 miliónů kopií. Je to nejlépe prodávaný orchestrální soundtrack v celé nahrávací historii. Céline zpívala "My Heart Will Go On" v celosvětovém televizním přenosu 70. Výročních cen Akademie, živě z Dorothy Chandler Pavilion v Los Angeles. Píseň získala cenu Akademie za Nejlepší originální píseň - druhý Oscar za píseň zpívanou Céline Dion, první byl za "Beauty and The Beast".

    Nové francouzské album, 'S'il suffisait d'aimer', nahrávané v únoru 1998, bylo oficiálně celosvětově vydáno 8. září. První singl "Zola sourit" získal bouřlivé ohlasy v rádiích po celém světě. Céline prvně představila titulní skladbu alba svým fanouškům během svého světového turné Let's Talk About Love.

    Célinino další album 'These Are Special Times', přineslo šestnáct písní pro vánoční období, včetně populární vánoční klasiky "Blue Christmas" a "The Christmas Song (Chestnuts Roasting On An Open Fire)"; a také tradiční náboženské oblíbené písně jako "O Holy Night" a "Adeste Fidelis (O Come All Ye Faithful)". Navíc album 'These Are Special Times' přineslo singl č. 1 "I'm Your Angel", Célinin duet s R. Kellym, který tuto píseň napsal a nahrál; titulní skladbu "These Are Special Times", kterou napsala Diane Warren a "The Prayer", duet s Andreou Bocellim.

    V roce 1998 také vydal Bundurn Press velice očekávanou biografii: Céline... autorizovaný životopis. Poté co autor více než rok cestoval s Céline a jejím doprovodem a strávil hodiny rozhovory s hvězdou, líčí Georges-Hébert Germain příběh jedné z nejmilovanější zpěvačky na světě. Céline a Georges-Hébert Germain později spolupracovali ještě na Céline Dion... Můj příběh, můj sen. Tato kniha byla vydána v roce 2000, Céline líčí svůj příběh vlastními slovy a přímo od srdce. Autobiografie je nádherně detailní portrét Céline v zákulisí, na cestě a v nahrávacím studiu.

    'All The Way...A Decade Of Song' je výběr největších hitů Céline včetně singlů, které bodovaly na vrcholech hitparád "The Power Of Love", "Because You Loved Me", "I'm Your Angel" a "My Heart Will Go On", nositel cen Grammy a Akademie. Také jsou připojeny "Beauty And The Beast", "It's All Coming Back to Me Now" a "If You Asked Me To." Sedm úplně nových písní, nahraných speciálně pro toto album, zahrnující titulní píseň "All The Way", uctivý a láskyplný hold jednomu ze Célininých nejoblíbenějších zpěváků, zesnulému Franku Sinatrovi.

    Na Nový rok 1999 v Montrealu vystoupila Céline Dion naposledy před svou dočasnou přestávkou v show businessu, kterou si udělala, aby se mohla věnovat svému soukromému životu... a zlepšit se v golfu!

    Nejnovější album naší milované zpěvačky 'The Collector's Series...Volume One', bylo vydáno v říjnu 2000, uvádí Célininy největší hity a nejoblíbenější nahrávky.

    Ale největší radostí pro Céline a Reného bylo narození jejich syna René-Charlese Angélila 25. ledna 2001, v 1:00 hod. Vážil 6 liber a 8 uncí. Byl pokřtěn o šest měsíců později 25. července 2001 v Montrealu v impozantní bazilice Notre-Dame. 

    Célininy plány do budoucnosti zahrnují vydání nového alba v březnu 2002 a přípravu na jedinečné divadelní a hudební spektakulární představení v Caesar's Palace v Las Vegas, které vytvořil Franco Dragone. Tato unikátní produkce má začít v březnu 2003 a bude se hrát minimálně 3 roky v úplně novém divadle se 4000 sedadly, navrženém tak, aby se podobalo Koloseu v Římě.

    S každým novým albem dosáhla Céline vrcholu předešlého úspěchu a tím se stala jednou z nejzářivějších hvězd na nebi populární hudby světa. Kdo by si představil, že nejlépe držené tajemství Quebecu by si mohlo podrobit svět tak, jak to dokázala ona?

    Když se nyní ohlédneme zpět, měli jsme to vědět předem.

 

zdroj: www.celinedion.cz